top of page

Wielkanoc na Południu - Niedziela Palmowa i kult zielonej gałązki


Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową towarzyszy naszej kulturze od dawna. Kult cudownej, zielonej gałazki daje nadzieję na rozkwit, rozwój i rozmaitość. Okres świąt wiosennych jest dziś ważny w kulturze katolickiej, ale był niezwykle istotny również przed nią. Zobaczmy jaka symbolika spoczywa wśród kwiatów święconych palm.


Wielkanoc, Niedziela Palmowa w Gilowicach

Wpis o Niedzieli Palmowej zapoczątkuje serię postów o zwyczajach wielkanocnych, tak bogatych i różnorodnych. Tradycje wiosenne, mające długą historię oraz żywotną obrzędowość, są bardzo popularne oraz rozpowszechnione w całym kraju, bez wyjątków. W niektórych miejscach są one jednak nadzwyczaj ciekawe i kolorowe. Warto więc, nie tylko o nich wspomnieć ale i na własnej skórze doświadczyć.


Dziś Niedziela Palmowa to święto kościelne, które upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna Wielki Tydzień. Najważniejszą częścią obchodów są święcenie palm oraz uroczyste procesje z palmami. W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywa się również Kwietną bądź Wierzbną.


Wielkanoc, Niedziela Palmowa w Gilowicach, palmy wielkanocne

Wielkanoc, palmy wielkanocne, polskie zwyczaje wielkanocne, turystyka, kulturowa

Wielkanoc, Niedziela Palmowa, palmy, Beskidy, Wielkanoc, palmy wielkanocne, polskie zwyczaje wielkanocne, turystyka, kulturowa

Palma jako symbol odrodzenia


Jak i w większości świąt kościelnych obchodzonych w naszym kraju, należy doszukiwać się w genezie tego święta podwójnej symboliki – chrześcijańskiej oraz ludowej/pogańskiej. Według tradycji katolickiej palma to symbol męki, triumfu oraz Zmartwychwstania Jezusa ale i nieśmiertelność duszy ludzkiej. Według Biblii to palmami witał Jezusa tłum w Jerozolimie, który rzucał mu palmy pod nogi. W kulturze ludowej natomiast, palma to symbol sił witalnych, płodności i corocznego odradzania się przyrody. Pochodzenie zwyczaju świecenia palm kojarzone jest z pogańskim zwyczajem kultu rózgi życia, czyli cudownej zielonej gałązki.


Wielkanoc, Niedziela Palmowa, palmy damskie, rózga , zielona gałązka, święcenie palm

Wielkanoc, Niedziela Palmowa w Gilowicach, święcenie palm wielkanocnych, zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc, Niedziela Palmowa w Gilowicach, beskidzkie zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc to święto, które przypada właśnie na wiosenny okres zmian w przyrodzie: świat roślin budzi się do życia po zimowym śnie. Nieprzypadkowo więc tradycyjne polskie palmy wielkanocne przygotowywane są z wierzbowych gałązek. Wierzba od wieków uważana była za drzewo magiczne, symbol płodności, zdrowia i szczęścia. Wyrasta na każdym terenie, nawet trudnym. Jest też uznawana za drzewo odradzającego się życia ze względu na kwitnące już bardzo wczesną wiosną kwiatostany, tak zwane bazie wierzbowe. Bazie te do dziś są wczesnowiosennym elementem domowych dekoracji. Palma wielkanocna jest najczęściej wiązanką wierzbowych gałązek z baziami ozdobiona wiecznie zielonymi gałązkami, zwykle: gałązkami bukszpanu, jałowca, jodły, jemioły czy cisu. Te bardzie okazałe dodatkowo upiększane są kolorowymi kwiatami i paseczkami z bibuły. Gałązki na palmy zbierane były najczęściej już kilka tygodni przed świętem i trzymane w wodzie aby na pewno puściły bazie. Palmy wiązane były kolorową wstążką a czasami nawet rzemieniem od bata „aby konie nie schudły”.


Palmy wielkanocne - zielona gałązka, rózga życia, kościół w gilowicach, beskidzkie zwyczaje wielkanocne

Palmy wielkanocne - zielona gałązka, niedziela palmowa w beskidach, różga życia,, tradycje wielkanocne

Palmy wielkanocne - zielona gałązka, niedziela palmowa w gilowicach, beskidzkie tradycje wielkanocne

Palmy wielkanocne - zielona gałązka, niedziela palmowa, gilowice, Wielkanoc, palmy wielkanocne, polskie zwyczaje wielkanocne, turystyka, kulturowa

Rodzaje palm wielkanocnych


Dziś na konkursach spotkać możemy również słupkowe palmy kurpiowskie osiągające imponujące rozmiary, a w kwiaciarniach czy na straganach najpopularniejsze są palmy wileńskie zrobione z suszonych i często zafarbowanych traw, mchów i porostów. W Gilowicach, skąd pochodzą zamieszczone tu zdjęcia, dzielą palmy również w inny sposób: rozłożyste to damskie, a strzeliste kawalerskie.


Niedziela Palmowa, Kwietna, Wierzbna, rodzae palm wielkanocnych, palma żeńska, damska, palmy wileńskie

Niedziela Palmowa, Kwietna, Wierzbna, rodzaje palm wielkanocnych, Wielkanoc, palmy wielkanocne, polskie zwyczaje wielkanocne, turystyka, kulturowa

Niedziela Palmowa, Kwietna, Wierzbna, niedziela palmowa w gilowicach, etnoturystyka, turystyka kulturowa

Magiczna moc zielonej gałązki


Palmom przypisywano wiele właściwości magicznych, zdrowotnych, ochronnych i dobroczynnych, stąd przechowywane były do następnego roku aby towarzyszyły gospodarzom przez cały cykl doroczny. Poświęcone palmy były elementem wielu obrzędów ludowych. W celach ochronnych gałązki przechowywano w domu za świętym obrazkiem, krzyżem czy nad drzwiami aby strzegły od wszelkiego złego. Trzymano je również na strychu oraz w oborze i stodole aby chroniły przed piorunami, chorobami i czarami. Podczas burz palmy stawiano na oknie lub wrzucano do ognia „żeby piorun nie wlecioł bez komin do domu”. Dom oraz bydło okadzano dymem ze spalonej palmy. Krzyże zrobione z poświęconych gałązek wtykano również w pole. Popularnym zwyczajem na Śląsku do czasów niedawnych było połykanie bazi „żeby gardło nie bolało”, „aby nie szkodziło zbyt obfite jedzenie wielkanocne”. W Polsce, choć nie tak często na Śląsku palmy służyły również do okładania się. Czyniono tak aby pobudzić siły żywotne, dodać sobie urody czy odwagi. Poświęconymi gałązkami uderzano również bydło wychodzące na pierwszy wiosenny wypas. Palmy kładziono zmarłym do trumny. Nie można było palm wyrzucić, jedynie spalić.


Niedziela Palmowa - ludowa symbolika, kościół św. Andrzeja Apostoła, polski cykl doroczny, wiosenne zwyczaje i tradycje doroczne

Niedziela Palmowa - ludowa symbolika, palmy wielkanocne, polski cykl doroczny, wiosenne zwyczaje i tradycje doroczne

Niedziela Palmowa - ludowa symbolika, polski cykl doroczny, wiosenne zwyczaje i tradycje doroczne

Etno-obchody Niedzieli Palmowej


W Polsce Niedziela Palmowa jest obchodzona bardzo tłumnie i uroczyście. We wszystkich kościołach święci się palmy, a w wielu organizowane są konkursy na najpiękniejsze czy najwyższe palmy wielkanocne. Z takich konkursów szczególnie znane są Kurpie czy Ziemia Sądecka. Na terenie województwa śląskiego piękne palmy możemy zobaczyć podczas konkursu palm w Gilowicach, który odbywa się w zabytkowym drewnianym XVI-wiecznym kościele św. Andrzeja Apostoła.


Palma - symbol sił witalnych, płodności i corocznego odradzania się przyrody

Niedziela Palmowa w kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, polskie tradycje wielkanocne, obchody wielkanocy w beskidach

Niedziela Palmowa w kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, palmy, jak obchodzi się wielkanoc w beskidach

Niedziela Palmowa w kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach

Podczas obchodów Niedzieli Palmowej bardzo silny jest element etno. Nie tylko w formie przygotowania wiecznie zielonej gałązki czy strojach, ale przede wszystkim w integracji lokalnej społeczności podczas organizacji konkursów oraz chęci kultywowania prastarych zwyczajów. A gdzie u Was w okolicy odbywają się konkursy na najpiękniejsze palmy?


Palma - symbol sił witalnych, płodności i corocznego odradzania się przyrody, wielkanoc w beskidach,

Wielkanoc na południu - konkurs palm wielkanocnych, beskidzkie tradycje i zwyczaje, cykl doroczny w beskidach

Wielkanoc na południu - konkurs palm wielkanocnych, turystyka kulturowa, etnoturystyka, beskidy

Przeczytaj o innych zwyczajach wielkanocnych na Południu Polski:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page